Aşure Gününüz Kutlu Olsun

 

Bugün aşure günü olması dolayısıyla aşure tarifi vereceğim..Aşağıdaki tarife göre en az 30 kase çıkmaktadır..Dağıtmak için bu tarif iyi ama sadece evde yemek için ise malzemelerin yarısını kullanmanızı öneririm..

 

Malzemeler:

 

Yarım kg buğday,

1 su bardağı nohut,

1 su bardağı kuru fasulye,

100 gr kuru kayısı, yıkanmış ve ufak ufak doğranmış,

 50 gr kuş üzümü,

100 gr çekirdeksiz kuru üzüm,

100 gr fındık,

100 gr tuzsuz yer fıstığı,

Dilerseniz ufak ufak doğranmış kuru incir ve portakal

1 kg toz şeker

1 su bardağı süt

 

Yapılışı:

 

Aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce, buğdayı büyükçe bir tencereye alıp üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su ile doldurun ve bir taşım kaynatın. Nohut ve kuru fasulyeyi birlikte yıkayıp bir tencereye alın ve buğdaydaki işlemi tekrarlayın. Her iki tencere de kaynadıktan sonra altını kapatın ve 8-9 saat dinlendirin.

8 saat sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte (buğdayları ara sıra karıştırarak) buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kuru fasulyeler de yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 2,5-3 saat) pişirin. Eğer tencerelerdeki su azalırsa kaynamış su ekleyin. Buğday tenceresinin kapağını taşma tehlikesi nedeniyle açık bırakın.

 

Hepsi pişince nohut ve kuru fasulyeleri buğday tenceresine ekleyin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü ve kayısıları,incirleri,portakalları,fındık ve fıstığı tencereye ekleyin. 15 dakika daha pişirdikten sonra toz şekeri ekleyin, bir taşım kaynatıp altını kapatmaya yakın sütü ekleyin ki aşuremiz beyaz olsun..Kaynadıktan sonra altını kapatın..

 

Aşurenin kıvamını kaynar su ekleyerek dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kaselere bölerek üzerini dilediginiz sekilde süsleyebilirsiniz..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !