Muhallebili Kadayıf

Kadayıfı en çok bu haliyle seviyorum ben...Sıcak sıcak servis edildiğinde ise birçok arkadaşım bunun künefe olduğunu iddia etmişti:)) Kadayıfın ölçüleri, büyük kare fırın tepsisi içindir..Daha küçük tepside yapacak olan varsa ölçülerin yarısını kullanmasını tavsiye ederim..

         

Malzemeler:


-1 kg kadayıf

-125g tereyağı+125g margarin

 

Muhallebisi:

 

-1 lt süt

-5 yemek kaşığı pirinç unu

-2 yemek kaşığı toz şeker

 

Şerbeti:

 

-4 su bardağı toz şeker

-3,5 su bardağı su

-birkaç damla limon

 

Yapılışı:

 

Margarin ve tereyağını eritip ılıtın, ılınan yağı kadayıfın üzerine dökün ve  elinizle kadayıfı aça aça yağın kadayıfın her yanına değmesini sağlayın. kadayıfın yarısını elinizle bastırarak orta boy tepsiye yayın.

Muhallebiyi yapmak için sütün içine şekeri ve pirinç ununu ekleyin. telle devamlı çırparak pişirin. arada karıştırarak ılıtın.

Ilık muhallebiyi tepsideki kadayıf üzerine yayın.Dilerseniz muhallebinin üzerine ceviz serpebilirsiniz..Kadayıfın diğer yarısını da bastırarak muhallebinin üzerine serin.

Bunu 180C'de iyice kızarana kadar pişirin.(iyice kızarmazsa şerbeti dökünce beyaz kalır.)

Şerbeti için şekeri ve suyu kaynatın. en son limonu ekleyip bir taşım daha kaynatın. kadayıf sıcak şerbet ılıkken şerbeti kadayıfın üzerine dökün. şerbeti döktükten hemen sonra kadayıf tepsisinin üzerine başka bir tepsi kapatın. (böylece kadayıf kurumaz ve tatlısını daha iyi çeker)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !